Predtým, než vznikla ako výsledok štruktúrnych zmien, ktorými prešla organizácia Filozofická fakulta UKF v roku 2022 zlúčením Katedry romanistiky FF UKF a Katedry germanistiky FF UKF súčasná Katedra romanistiky a germanistiky FF UKF, existovali a fungovali obe katedry jednotlivo.

Katedra romanistiky FF UKF

Opis fotky nie je k dispozícii.

/bude doplnené/

Katedra germanistiky FF UKF

Katedra germanistiky FF UKF v Nitre vznikla ako samostatné germanistické pracovisko 1. októbra 1992 rozdelením katedry anglistiky a germanistiky – vytvorenej v roku 1990 – na dve samostatné katedry. Začiatky boli hektické s veľkou mierou improvizácie, ale zato plné nadšenia a optimizmu. Nastolené úlohy si vyžadovali obetavosť, ale i operatívnosť flexibilitu. Stres a frustráciu z nedocenenia ideologicky relevantných „západných“ cudzích jazykov v 70. a 80. rokoch 20. storočia vystriedala eufória a nadšenie. Záujem o štúdium bol enormný, bola to istým spôsobom reakcia verejnosti na upierané možnosti v rokoch socializmu. Vzniklo profesijné združenie učiteľov nemeckého jazyka a germanistov Slovenska (SUNG), intenzívne sa nadväzovali kontakty s nemeckými a rakúskymi germanistickými pracoviskami, spustili sa vzdelávacie programy s ťažiskom na prípravu učiteľov cudzích jazykov, ktorí chýbali na všetkých typoch škôl. Začala sa aj rekvalifikácia. Medzi jej frekventantmi dominovali učitelia ruského jazyka, ktorí si po spoločensko-politických zmenách v roku 1989 rozširovali svoju odbornú profiláciu.

Personálne bola katedra relatívne dobre obsadená, dvaja pracovníci (Š. Pongó, R. Trošok) obhájili kandidátske dizertácie (terajšie PhD.) na poprednom germanistickom pracovisku v bývalej NDR  a ďalšie dve pracovníčky (R. Žilová a V. Chebenová) vyštudovali germanistiku na univerzite v Lipsku. V priebehu ďalších rokov získali titul PhD. ďalšíe dve pracovníčky V. Chebenová na Viedenskej univerzite a M.  Straňáková na Univerzite v Osnabrücku. Ešte v roku 1990 sme mohli na katedre privítať charizmatickú Verenu Wimberger, prvú rakúsku lektorku, a v roku 1992 prišiel na katedru Dr. Siegrfied Gehrmann, prvý lektor DAAD. V priebehu piatich rokov sa katedra rozrástla na 16 pracovníkov. Bolo to potrebné, pretože počty študentov sa rýchlo zvyšovali. Okrem päťročného magisterského štúdia učiteľstva nemeckého jazyka sme pripravovali v rokoch 1993 – 2004 aj absolventov štvorročného jednoodborového učiteľstva nemčiny v rámci programu PHARE. V externej forme štúdia študovali na našej katedre študenti päťročného štúdia učiteľstva. Paralelne prebiehli aj trojročné rekvalifikačné kurzy, o ktoré bol veľmi veľký záujem. Zo štatistického hľadiska môžeme uviesť na ilustráciu, že v akademickom roku 1997/1998 študovali v rámic interného štúdia 324 študentov germanistiky a 114 učiteľov na rekvalifikačnom štúdiu.

V druhej polovici 90. rokov 20. storočia sa začal konštituovať odbor prekladateľstva a tlmočníctva, ktorý sa až do vzniku samostatnej Katedry translatológie (v. r. 2002) etabloval ako doplňujúce štúdium pre študentov cudzích jazykov učiteľstva akademických predmetov. Na tomto type štúdia výrazne participovali aj členovia katedry germanistiky. Vyššie spomenutý extenzívny rozvoj katedry niesol so sebou j isté nebezpečenstvá a úskalia. Práca katedry sa orientovala predovšetkým na vzdelávaciu oblasť, ktorá si v tom čase vyžadovala enormné úsilie. V polovici 90. rokov sa začala akreditácia študijných odborov a programov, ktorá nás prinútila výraznejšie zamerať orientáciu katedry na vedeckovýskumnú a publikačnú oblasť. Na katedre sa riešili vedecko-výskumné úlohy v rámci Národných projektov VEGA a KEGA, v posledných rokoch aj APVV. Riešené projekty

Corporate design and licensing - DAAD

Lektori DAAD:

• Siegrfied Gehrmann (1992 – 1995)
  • Beatrice Kohn (1995 – 1996)
  • Frank Riedel (1996 – 2001)
  • Anja Reisinger (2001 – 2004)
  • Maximilian Burkhart (2004 – 2008)
  • Ekkehard W. Haring (2008 – 2013)
  • Daniel Krause (2013 – 2019)
  • Yannick Baumann, M. A. (2019 – 2024)

Lektori ÖeAD:Logos | OeAD Austrian Agency for Education and Internationalisation