Aktuálna ponuka štúdia 2024/2025

Všeobecné informácie:
Uchádzač o štúdium sa prihlasuje vyplnením papierovej (25 €) alebo elektronickej (30 €) prihlášky a jej odoslaním na FF UKF v Nitre v stanovenom termíne.

Termíny konania prijímacích skúšok:
Doktorandské štúdium (denná aj externá forma) – posledný júnový a prvý júlový týždeň 2021

Prihláška na štúdium
Ako podať papierovú a elektronickú prihlášku

Termíny podávania prihlášok:
Bakalárske štúdium (denná aj externá forma) – do 31. marca 2024
Magisterské štúdium (denná aj externá forma) – do 30. apríla 2024
Doktorandské štúdium (denná aj externá forma) – do 31. mája 2024

Dôležité linky:

NEMECKÝ JAZYK A LITERATÚRA

Bakalárske štúdium
denná forma

Oddelenie germanistiky ponúka študijný program učiteľstvo nemeckého jazyka a literatúry v kombinácii s iným zvoleným učiteľským predmetom. Tento druhý predmet si študent/študentka môže vybrať z ponuky ktorejkoľvek fakulty našej univerzity. Štúdium je určené tak pre jazykovo pokročilých, ako i pre tých, čo majú začiatočnícku úroveň (odporúčaná je minimálne A1). Absolventi štúdia sú schopní uplatniť sa nielen v školstve (asistent/asistentka učiteľov), ale aj v iných pracovných oblastiach: edukačná činnosť v inštitúciách a voľnočasových zariadeniach, kultúrne zamerané inštitúcie, administrácia a práca s jazykom, jazykové mediátorstvo a pod. Študenti sú prijímaní na základe výsledkov štúdia na strednej škole.

Magisterské štúdium
denná forma

Oddelenie germanistiky ponúka nadväzný magisterský študijný program učiteľstvo nemeckého jazyka a literatúry v kombinácii s iným zvoleným učiteľským predmetom. Absolventi štúdia sú schopní pôsobiť ako učitelia predmetov prislúchajúcich ich špecializácii, môžu sa však uplatniť aj v profesiách spojených s prekladom a  jazykovou redakciou či v oblasti jazykového mediátorstva, resp. ako zamestnanci medzinárodných firiem, podnikatelia v cestovnom ruchu, pracovníci v kultúrnych inštitúciách a pod.

Rigorózne konanie
externá forma

Oddelenie germanistiky ponúka možnosť rigorózneho štúdia v študijnom programe učiteľstvo nemeckého jazyka a literatúry. Absolventovi/Absolventke tohto štúdia bude udelený akademický titul „Doktor pedagogiky“ (v skratke „PaedDr.“). Bližšie informácie o aktuálnych témach rigoróznych prác, o dôležitých termínoch a o prihlasovaní sa na rigoróznu skúšku nájdete na webovej stránke fakulty.

NEMECKÝ JAZYK

ROMÁNSKE JAZYKY A LITERATÚRY

Bakalárske štúdium
denná forma

Oddelenie romanistiky ponúka študijný program učiteľstvo románskych jazykov a literatúr, teda štúdium jedného z troch románskych jazykov (francúzština/španielčina/taliančina), v kombinácii s iným zvoleným učiteľským predmetom. Tento druhý predmet si študent/študentka môže vybrať z ponuky ktorejkoľvek fakulty našej univerzity. Štúdium je vhodné tak pre úplných začiatočníkov, ktorí v prvom ročníku absolvujú intenzívny jazykový kurz, ako i pre pokročilých, študijný program im totiž dáva možnosť doteraz nadobudnuté znalosti cielene rozvíjať a prehlbovať. Absolventi štúdia majú možnosť uplatniť sa nielen v školstve (asistent/asistentka učiteľov), ale aj v iných pracovných oblastiach: edukačná činnosť v inštitúciách a voľnočasových zariadeniach, resp. kultúrne zameraných inštitúciách, administrácia a práca s jazykom v medzinárodných firmách, jazykové mediátorstvo, jazykové doučovanie a pod. Študenti sú prijímaní na základe výsledkov štúdia na strednej škole.

Magisterské štúdium
denná forma

Oddelenie romanistiky ponúka nadväzný magisterský študijný program učiteľstvo románskych jazykov a literatúr, teda štúdium francúzštiny, španielčiny alebo taliančiny, v kombinácii s iným zvoleným učiteľským predmetom z ponuky ktorejkoľvek fakulty našej univerzity. Absolventi sa môžu uplatniť ako učitelia predmetov prislúchajúcich ich špecializácii, rovnako však môžu pôsobiť aj v profesiách spojených s prekladom a  jazykovou redakciou či v oblasti jazykového mediátorstva, resp. ako zamestnanci medzinárodných firiem, podnikatelia v cestovnom ruchu, pracovníci v kultúrnych inštitúciách a pod.

Rigorózne konanie
externá forma

Oddelenie germanistiky ponúka možnosť rigorózneho štúdia v študijnom programe učiteľstvo románskych jazykov a literatúr. Absolventovi/Absolventke tohto štúdia bude udelený akademický titul „Doktor pedagogiky“ (v skratke „PaedDr.“). Bližšie informácie o aktuálnych témach rigoróznych prác, o dôležitých termínoch a o prihlasovaní sa na rigoróznu skúšku nájdete na webovej stránke fakulty.

francúzsky JAZYK

španielsky jazyk

taliansky JAZYK

LINGVODIDAKTIKA

Doktarandské štúdium
denná a externá forma

Katedra romanistiky a germanistiky ponúka doktorandský študijný program Lingvodidaktika. Dĺžka štúdia v internej (dennej) forme je 3 roky a externej forme je 4 roky. Počas tohto obdobia sa doktorand/doktorandka pripravuje na samostatnú tvorivú vedeckovýskumnú a vedeckopedagogickú činnosť. Prijímacie skúšky pozostávajú z prezentácie projektu dizertačnej práce, z diskusie k  predloženému projektu a z odpovedí uchádzača, ktorými preukáže zorientovanosť v oblasti odborovej didaktiky, teórie vyučovania cudzích jazykov a lingvistiky.

Kontaktujte nás

V prípade záujmu o ďalšie informácie nás neváhajte kontaktovať prostredníctvom formuláru alebo nás sledujte na sociálnych sieťach.