Zborník o nových prístupoch v jazykovom vzdelávaní

V dňoch 15. až 17. mája 2024 sa uskutočnilo záverečné podujatie bilaterálnej iniciatívy medzi Katedrou romanistiky a germanistiky UKF v Nitre a Univerzitou na Islande. Išlo o medzinárodnú konferenciu s názvom Novel Techniques and Approaches in Language Teaching. Na podujatí sa stretli skúsení odborníci rôznych vzdelávacích inštitúcií zo Slovenska, Islandu, Fínska, Nórska, Rakúska či Kanady a diskutovali o účinných metódach, ktoré pozitívne prispievajú k zefektívneniu jazykového vzdelávania. Našu univerzitu na konferencii reprezentovali pedagógovia Katedry romanistiky a germanistiky a Katedry anglistiky a amerikanistiky prof. PaedDr. Zdenka Gadušová, CSc., prof. PaedDr. Eva Stranovská, PhD., doc. Mgr. Silvia Hvozdíková, PhD., Mgr. Ivana Horváthová, PhD., Mgr. Anikó Ficzere, PhD., a Mgr. Erzsébet Szabó, PhD., ako aj doktorandi študijného programu lingvodidaktika Mgr. Ivan Haringa a Mgr. Ivana Poulíková.
Výstupom z medzinárodného podujatia je nedávno publikovaný zborník s totožným názvom Novel Techniques and Approaches in Language Teaching (NoTALaT), ktorým cieľom je ozrejmiť nové prístupy vo výučbe cudzích jazykov.  Vydalo ho Výskumné centrum pre jazykové vzdelávanie (Rannsóknarstofa í máltileinkun) z Islandu, pričom editorsky ho pripravila PhDr. Lenka Štvrtecká, PhD. (UKF v Nitre) v spolupráci s Branislavom Bédim (The Árni Magnússon Institute for Icelandic Studies). Zborník obsahuje celkom 16 príspevkov, ktoré prispievajú do diskurzu o jazykovom vzdelávaní prostredníctvom prezentovania rôznorodých poznatkov – od využívania prispôsobených stratégií na výučbu cudzieho jazyka pre mladých študentov v online prostredí až po vzdelávanie migrantov či zahraničných študentov v školských aj verejných jazykových kurzoch. Tie dopĺňajú aj sebareflexné štúdie pedagógov, ktorí sa výučbe cudzieho jazyka dlhodobo venujú.
Zborník je výstupom z medzinárodného projektu s názvom Novel Techniques and Approaches in Language Teaching (NoTALaT) podporeného v rámci Grantov EHP a Nórska 2014 – 2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky a je voľne dostupný na stránke (odkaz tu).

Text: PhDr. Lenka Štvrtecká, PhD., Ústav stredoeurópskych jazykov a kultúr FSŠ UKF v Nitre a Mgr. Anikó Ficzere, PhD., Katedra romanistiky a germanistiky FF UKF v Nitre
Foto a reprofoto: Mgr. Anikó Ficzere, PhD., Katedra romanistiky a germanistiky FF UKF v Nitre