„Gefum íslensku séns“ – Spolupráca Katedry romanistiky a germanistiky s Islandskou univerzitou

„Gefum íslensku séns“ – Spolupráca Katedry romanistiky a germanistiky s Islandskou univerzitou

V dňoch 3 – 10. decembra 2023 privítala Katedra romanistiky a germanistiky FF UKF šesťčlennú delegáciu výskumníkov, projektových manažérov a skúsených lektorov z Islandskej univerzity a Inštitútu Árniho Magnússona v Reykjavíku. Cieľom návštevy bolo prehĺbenie bilaterálnej spolupráce medzi našimi inštitúciami, ktorá sa v tomto akademickom roku postupne rozvíja v rámci projektu Novel Techniques and Approaches in Language Teaching, podporeného z Grantov EHP a Nórska 2014 – 2021 a štátnym rozpočtom Slovenskej republiky.

Našim hosťom bol pripravený bohatý odborný program zameraný predovšetkým na výmenu skúseností a príkladov dobrej praxe v oblasti vyučovania cudzích jazykov. Program a úvodné pracovné stretnutie členov riešiteľského kolektívu slávnostne otvorila pani prodekanka pre medzinárodné vzťahy PhDr. Daša Nováčiková, PhD., ktorá vyzdvihla význam dvoch riešených oblastí projektu, t.j. výskum národného jazyka ako cudzieho jazyka a implementácia nových didaktických prístupov vo vyučovaní cudzích jazykov. Návštevníci z Islandu pozorovali výučbu slovenského jazyka pre cudzincov v rôznych jazykových skupinách Mgr. Veroniky Cillingovej, PhD. (FF UKF), a PhDr. Lenky Štvrteckej, PhD. (FSŠ UKF). Zúčastnili sa aj prednášky psycholingvistiky pod odborným vedením prof. PaedDr. Evy Stranovskej, PhD., na ktorej mohli sledovať praktickú ukážku vyučovania cudzieho jazyka pomocou moderných didaktických prístupov a metód. Katedra romanistiky a germanistiky má totiž viacročné skúsenosti s implementáciou intervenčného programu na rozvíjanie čítania s porozumením v cudzom jazyku v rámci projektov ERASMUS+ 2022-1-SK01-KA220-SCH-000085608 a KEGA 021UKF-4/2023. S týmto inovatívnym prístupom k vyučovaniu jazyka sa naši zahraniční hostia zoznámili pozorovaním vyučovacej hodiny anglického jazyka na Základnej škole Nábrežie mládeže v Nitre.

Čas na Slovensku trávili kolegovia z Islandu skutočne aktívne. Svedčí o tom aj unikátny trojdňový kurz islandského jazyka, ktorý sa stretol veľkým záujmom zo strany študentov a zamestnancov z celej univerzity. Do sveta tohto severského jazyka a kultúry nás zaviedli skúsení lektori z Islandskej univerzity Ólafur Guđsteinn Kristjánsson a Salome Lilja Sigurđardóttir. Účastníci sa mohli dozvedieť zaujímavosti o islandčine a interaktívnym spôsobom sa naučili pravidlá výslovnosti, ako aj základné komunikačné frázy v tomto pre nás možno trochu „exotickom“ jazyku.

Zavŕšením odborného programu návštevy bol okrúhly stôl, do ktorého sa okrem riešiteľov bilaterálneho projektu aktívne zapojili aj pedagógovia z Katedry anglistiky a amerikanistiky FF UKF a ich zahraniční hostia z Alžírska a Veľkej Británie. Na podujatí sme diskutovali o aktuálnych trendoch, technológiách a metódach vo vyučovaní cudzích jazykov.  Členovia islandskej delegácie nám v krátkych príspevkoch priblížili súčasnú situáciu edukácie národného jazyka na Islande, ktorá sa pod vplyvom imigrácie stáva čoraz aktuálnejšou a naliehavejšou otázkou v krajine. Pedagógovia Islandskej univerzity majú bohaté skúsenosti aj s rôznymi formami online či kombinovanej formy výučby podporenej IT technológiami, a to s ohľadom na limitované možnosti dochádzania študentov a zamestnancov do centier vzdelávania, ktoré sú ovplyvnené najmä geografickými a klimatickými podmienkami tohto ostrovného štátu. Na záverečnom podujatí programu návštevy z Islandu v Nitre zaznel aj inšpiratívny príspevok o komunitnej forme vyučovania islandského jazyka pre cudzincov – v rámci nej sa zužitkuje potenciál rodených hovoriacich, resp. členov miestnej komunity, ktorí sú aktívne zapojení do vyučovacieho procesu. Pod heslom „Gefum íslensku séns“, v preklade „Dajme islandčine šancu“, rozvíjajú vzájomnú toleranciu medzi občanmi s rôznorodým kultúrnym pozadím. Je to práve jazyk, ktorý sa stáva mostom integrujúcim ľudí do jednej spoločnosti.

I keď je návšteva hostí z Islandu už za nami, realizácia projektu medzi UKF a Islandskou univerzitou nekončí. V najbližšom období čaká riešiteľský kolektív ďalšia výzva: príprava a realizácia konferencie Newest Technologies and Approaches in Second Language Teaching, ktorá sa bude konať v termíne 21 – 22. mája 2024 v Reykjavíku a prinesie sumár bilaterálnej spolupráce formou konferenčných príspevkov a knižnej publikácie.